מאכלים בשולחן סדר פסח

חג הפסח הוא כולו סביב המסורת. חג אשר מציין את אחד האירועים החשובים ביותר בתולדותיו של עם ישראל – יציאת מצריים. סביב החג נהוגה מסורת מדורי דורות בה בני המשפחה יושבים סביב שולחן החג ואוכלים מאכלי חג מסורתיים אשר לכל אחד מהם יש משמעות מסוימת, משמעות אשר מתייחסת למאורעים השונים סביב יציאת מצריים והניסים אשר סבבו את החג.

מהם המאכלים המסורתיים אותם ניתן למצוא בשולחן סדר פסח? ומה מסמל כל אחד מהם? לקראת חופשת פסח 2020 הקרובה, הנו לכם את המאמר הבא ובו תמצאו את התשובה.

מרור

מרור הינו מאכל אותו היו אוכלים בזמן שבית המקדש היה קיים יחד עם בשר קרבן הפסח. היום, מסמלת את המרור בדרך כלל חסה מרה, ובקהילות יהודי אשכנז נוהגים לאכול חזרת בה יש גם חריפות. כך אנו מסמלים את אכילת המרור כפי שהיתה נהוגה בבית המקדש, ומתפללים שבשנה הבאה נזכה לאכול אותו יחד עם קרבן הפסח בבית המקדש השלישי.

כרפס

הכרפס הוא ירק אותו טובלים במי מלח אשר מסמלים את הדמעות של בני ישראל מרוב העבודה הקשה בה עבדו במצרים. המנהג הזה מאפשר לתת אתנחתא קלה על מנת לגרום לילדים לשאול שאלות, ואז כמענה לשאלות שלהם להתחיל בסיפור יציאת מצריים. המקור של המנהג מגיע ממשפחות האצולה הרומיות אשר היו נוהגות לאכול מתאבן, שלרוב היה ירק, לפני הארוחה.

חרוסת

החרוסת הינה סוג של מטבל בו טובלים את המרור, והיא מסמלת את הטיט בו היו משתמשים בני ישראל בזמן עבודות הפרך אותן היו עובדים במצרים בבניית הפירמידות וערי המסכנות. לכל עדה יש את החרוסת המסורתית שלה, כאשר לרוב במטבח הספרדי מדובר במטבל מתוק המבוסס על תמרים או דבש סילאן, ובמטבח האשכנזי היא מבוססת יותר על יין אדום, תבלינים ושילוב של תפוחים ואגוזים שונים. חלק יוצרים אותה בצורת כדורים וחלק מכינים ממנה מטבל רך יותר ונוח לטבילה.

זרוע

בשר הזרוע מסמל את קרבן הפסח אשר היה מוקרב בזמן שבית המקדש היה קיים. מדובר בסמל בלבד אשר אינו נאכל בזמן ליל הסדר, והוא גם מזכיר את נושא ה"זרוע הנטויה" אשר חוזר על עצמו בסיפור יציאת מצריים והגאולה של עם ישראל מהעבדות הקשה. בליל הסדר אסור לאכול את הזרוע, אך יש כאלו שנוהגים לאכול אותה ביום שלמחרת בכדי שלא להשליך לפח ולעבור על "בל תשחית" (השחתה של מזון טוב לאכילה ללא סיבה).

ביצה

לביצה יש שני דברים אותם היא מסמלת. האחד הוא קרבן חגיגה אשר היה מוקרב בבית המקדש, והשני הוא סמל לאבלות אותה אנו אבלים על חרבן בית המקדש. בנוסף, חלק מהעדות מזכירים את צורתה של הביתה אשר מסמלת על כך ש"גלגל חוזר הוא בעולם" ובתקווה לבניה מחודשת של בית המקדש בקרוב ממש.

באדיבות אתר קצת תרבות המציג וסוקר את כל אירועי התרבות בישראל כולל אירועי חגים כמו פסח, חנוכה ועוד.

טלפון להזמנות:

מבצע 45 ש״ח למנה למגוון אירועים​